SBAS40LT1G
SBAS40LT1G
Marke
onsemi
Mpn
SBAS40LT1G
Datenblatt
Beschreibung
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23-3
Technische Daten: SBAS40LT1G
China RoHS
Compliant
Halogen Free
Halogen Free
Lead Free
Lead Free
Radiation Hardening
No
Height
1.01 mm
Length
3.04 mm
Width
1.4 mm
Case/Package
SOT-23-3
Number of Pins
3
Number of Terminals
3
Lifecycle Status
Production (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle Status
ACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Average Rectified Current
120 mA
Element Configuration
Single
Forward Current
120 mA
Forward Voltage
380 mV
Max Forward Surge Current (Ifsm)
600 mA
Max Operating Temperature
150 °C
Max Output Current
120 mA
Max Power Dissipation
225 mW
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
40 V
Max Reverse Voltage (DC)
40 V
Min Operating Temperature
-55 °C
Number of Elements
1
Packaging
Tape and Reel
Peak Non-Repetitive Surge Current
600 mA
Reverse Standoff Voltage
40 V