EEUFC1J181
EEUFC1J181
Verfügbare Menge
500
Marke
Panasonic
Mpn
EEUFC1J181
Datenblatt
Beschreibung
Aluminum Electrolytic Capacitor, 180 uF, 63 V, ± 20%, 3000 hours @ 105°C, Radial Leaded
Technische Daten: EEUFC1J181
Lead Free
Lead Free
Radiation Hardening
No
Compliant
Diameter
10 mm
Height
22 mm
Height - Seated (Max)
19.9898 mm
Lead Diameter
600 µm
Lead Pitch
5 mm
Length
20 mm
Terminal Pitch
5 mm
Case/Package
Radial
Mount
PCB , Through Hole
Number of Pins
Lifecycle Status
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitance
180 µF
Dissipation Factor
8 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
147 mΩ
Impedance
147 mΩ
Leakage Current
113.4 µA
Life (Hours)
3000 hours
Max Operating Temperature
105 °C
Min Operating Temperature
-55 °C
Packaging
Bulk
Ripple Current
575.25 mA
Ripple Current (AC)
885 mA
Termination
Radial
Tolerance
20 %
Voltage
63 V
Voltage Rating
63 V
Voltage Rating (AC)
63 V
Voltage Rating (DC)
63 V