1N4004E3/54
1N4004E3/54
Marke
Vishay
Mpn
1N4004E3/54
Datenblatt
Beschreibung
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL / Rectifier Diode Switching 400V 1A 2-Pin DO-41 T/R
Technische Daten: 1N4004E3/54
China RoHS
Non-Compliant
Lead Free
Lead Free
Radiation Hardening
No
REACH SVHC
No
RoHS
Compliant
Diameter
2.7 mm
Height
2.7 mm
Length
5.2 mm
Width
2.7 mm
Mount
Surface Mount , Through Hole
Number of Pins
Lifecycle Status
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Average Rectified Current
1 A
Capacitance
15 pF
Current Rating
1 A
Element Configuration
Single
Forward Current
1 A
Forward Voltage
1.1 V
Max Forward Surge Current (Ifsm)
30 A
Max Junction Temperature (Tj)
150 °C
Max Operating Temperature
150 °C
Max Output Current
1 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
400 V
Max Reverse Voltage (DC)
400 V
Max Surge Current
45 A
Manufacturer Package Identifier
1N4004-E3/54
Min Operating Temperature
-50 °C
Number of Elements
1
Output Current
1 A
Peak Non-Repetitive Surge Current
45 A
Peak Reverse Current
5 µA
Polarity
Standard
Reverse Recovery Time
6 ns
Reverse Standoff Voltage
400 V
Reverse Voltage
400 V
Voltage Rating (DC)
400 V