STM32F091VBT7
STM32F091VBT7
Verfügbare Menge
99
Marke
STMicroelectronics
Mpn
STM32F091VBT7
Datenblatt
Beschreibung
MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V 100-Pin LQFP Tray
Technische Daten: STM32F091VBT7
REACH SVHC
Yes
China RoHS
Length
14 mm
Height - Seated (Max)
1.6 mm
Terminal Pitch
500 µm
Width
14 mm
Number of Pins
100
Case/Package
LQFP
Number of Terminals
100
Lifecycle Status
Production (Last Updated: 3 months ago)
Clock Rate
32 MHz
EEPROM Memory Size
0 B
Min Supply Voltage
2 V
Number of SPI Channels
2
Number of USART Channels
8
RAM Size
32 kB
Flash Memory Size
128 kB
Frequency
48 MHz
Interface
CAN, IrDA, LIN
Max Operating Temperature
105 °C
Memory Size
128 kB
Number of A/D Converters
1
Number of D/A Converters
2
Number of I2C Channels
Number of I/Os
88
Oscillator Type
Internal
Max Supply Current
30.6 mA
Max Supply Voltage
3.6 V
Min Operating Temperature
-40 °C
Number of Channels
16
Operating Supply Voltage
3.3 V