ATMEGA168P-20MU
ATMEGA168P-20MU
Verfügbare Menge
490
Marke
Microchip
Mpn
ATMEGA168P-20MU
Datenblatt
Beschreibung
Microcontroller 8-Bit AVR RISC 16KB Flash 28-Pin V
Technische Daten: ATMEGA168P-20MU
RoHS
Compliant
Radiation Hardening
No
REACH SVHC
No
Length
5.1 mm
Height
1 mm
Width
5.1 mm
Mount
Surface Mount
Case/Package
QFN
Number of Pins
32
Contact Plating
Tin
Lifecycle Status
Production (Last Updated: 23 hours ago)
Projected EOL Date
Country of Origin
China
Data Bus Width
8 b
Frequency
20 MHz
Interface
I2C, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage
5.5 V
Memory Size
16 kB
Number of ADC Channels
8
Number of PWM Channels
6
Oscillator Type
Internal
Core Architecture
AVR
Memory Type
FLASH
Min Operating Temperature
-40 °C
Min Supply Voltage
2.7 V
Number of I2C Channels
1
Number of Programmable I/O
23
Number of SPI Channels
2
Number of Timers/Counters
3
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Max Frequency
20 MHz
Max Operating Temperature
85 °C